Psycholog Warszawa Psychologia rodziny 2
Forum psychoterapia, forum psychoterapeutyczne, forum psychoterapii

Forum psychoterapia dotyczące psychoterapii i pomocy psychologicznej w leczeniu zaburzeń psychicznych.


You are not connected. Please login or register

Psychologia rodziny 2

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1 Psychologia rodziny 2 on Czw Cze 24, 2010 3:36 pm

Admin


Admin
Coraz szybsze tempo życia, walka o polepszenie bytu, nagminny brak czasu rodziców sprawia, że starają się oni rekompensować braki w stosunkach emocjonalnych z dziećmi zapewniając im życie na wysokim poziomie ekonomicznym. Jednakże wiadomo, że samotność osoby dorosłej bierze swój początek w samotności dziecka, wobec którego nie zostały zaspokojone potrzeby emocjonalne. "Rozmowa z wyłączeniem przeszkadzających jej czynności, poświęcona tylko dziecku, stwarza klimat wyłączności, a przez to nadaje wyższą rangę sprawom, które z dzieckiem omawiamy". Wtedy może ono mieć pewność, że traktujemy jego sprawy poważnie, będzie rosło jego zaufanie i świadomość, że nie jest same w duchowym tego słowa znaczeniu.
Rodzice często zapominają (lub może nie zdają sobie sprawy) jak ważną rzeczą jest mówienie o swoich uczuciach i słowne zapewnianie dziecka o swej miłości do niego. Dziecko potrzebuje to usłyszeć i upewnić się, pomaga mu to zaspokoić potrzeby miłości oraz bezpieczeństwa. Gdy te potrzeby nie są zaspokojone, powstaje u niego lęk przed osamotnieniem.

Mówiąc o dysfunkcjonalności rodziny, czyli nie wywiązywaniu się z podstawowych funkcji przypisanych rodzinie, należy określić te funkcje. Stanisław Kawula wskazuje na 4 podstawowe funkcje rodziny, tj. funkcję biologiczno-opiekuńczą, kulturalno-towarzyską, ekonomiczną i wychowawczą.

Rola małżonków nie kończy się z chwilą narodzenia dziecka. Zapewnienie właściwych warunków rozwoju, dostarczanie pożywienia, ubrania, zapewnienie warunków snu i wypoczynku itd. należą do obowiązków obojga rodziców. Jak dotąd inne formy życia społecznego nie przejmują od rodziny funkcji biologiczno-opiekuńczej i z pewnością nigdy jej w tym względzie nie zastąpią.

Rodzina jest również miejscem życia kulturalnego i towarzyskiego. Organizacja wypoczynku, zabawy, rozrywki, odbioru dóbr kulturalnych itp. należy do zasadniczych treści życia rodzinnego.

Rodzinę zgodną i nie rozbitą można poznać choćby po tym, że prowadzi wspólne gospodarstwo domowe, stanowi wspólną jednostkę ekonomiczną, dostarcza środki niezbędne do życia wszystkim jej członkom, wyposaża mieszkanie w odpowiednie sprzęty, urządzenia i produkty.

Rodzina jest także instytucją, która wychowuje dzieci i w której wychowują się także wzajemnie pozostali jej członkowie.

Zobacz profil autora http://forum-psychoterapia.forumpolish.com

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach